Ako si vyrobiť voskové obrúsky na cestovateľské maškrty?

Ako súvisí jedlo a cestovanie? A čo s tým všetkým majú spoločné voskové obrúsky? Nestihnete vyjsť z domu a už je niekto smädní, potom príde na rad hlad. Pozná to asi každá mama, že? Ani u nás to nie je inak. Sadneme do auta že vyrážame, a hneď na konci ulice sa ma deti pýtajú, čo som zbalila na cestu.

Našim zvykom už z čias môjho detstva bolo nabaliť nejaké obložené rožky, ktoré sa dali do servítky a potom do plastového sáčku. V dnešnej dobe sa však dbá čoraz viac na ekológiu. A aj my sme sa rozhodli míňať menej servítok a sáčkov a vyrobili sme si doma voskové obrúsky. Samozrejme, keď už sme vedeli ako na to, tak sme ich rozdali aj po rodine, aby všeti balili svoje cestovateľské maškrty ekologickejšie.

Výhodou voskových obrúskov nie je len to, že sú znovu použiteľné, ale viete ich len pomocou vlastných rúk a teda pôsobením tepla vytvarovať do akejkoľvek podoby. Už nehrozí, že sa šunka či syr nalepia na servítku. Včelobal alebo voskový obrúsok zabezpečí, že potraviny v ňom zabalené vydržia dlhšie.

Voskové obrúsky si viete zakúpiť aj v rôznych eko-obchodoch, ale zábave pri ich výrobe sa nič nevyrovná. My sme dokonca zápasili aj s vŕtačkou, ale nakoniec sme to zvládli a boli na seba veľmi hrdé.

Na voskové obrúsky potrebujeme:

  • staré bavlnené tričko zo 100 % bavlny
  • včelí vosk
  • žehlička
  • staré strúhadlo
  • papier na pečenie

Postup výroby:

  1. Rozmery obrúskov si môžete vymyslieť samy aj podľa toho akú látku či tričko doma máte, alebo podľa toho, čo chcete baliť do obrúskov. Látku alebo tričko je potrebné z hygienických dôvodov pred voskovaním oprať. Nechceme si predsa jedlo baliť do špinavého trička, že? Upozorňujem, že ak máte biele tričko tak po voskovaní bude jeho nádych viac do žlta, a preto sa nezľaknite, že ste urobili niečo zle. Je to prirodzený jav, keďže vosk sa rozpustí a nasaje do látky. My sme si obrúsky vyrábali zo starého trička a ja osobne neviem šiť na stroji tak sme len odstrihli ako sme vedeli. Kto však má doma šijaci stroj a vie s ním narábať, môže ho smelo využiť na začistenie okrajov, aby sa v budúcnosti neťahali nitky.
Aj ženy vedia robiť s vŕtačkami

2. Keď máme nastrihanú a pripravenú látku podľa našich rozmerových predstáv, je čas na strúhanie včelieho vosku. Ako si môžete všimnúť na našom obrázku vyššie, my sme dokonca skúšali aj vŕtačku, aby nám to išlo lepšie. Nepomohla. V minulosti sme mali doma menšie kúsky včelieho vosku a tie sa dalo veľmi ľahko postrúhať na klasickom strúhadle. Potom som však kúpila kilové balenie a s tým to už taká sranda nebola, preto sme chceli s vŕtačkou urobiť menšie kúsky. Keď to nešlo vzali sme si do rúk obyčajnú škrabku na zemiaky a postrúhali sme si vosk.

V prípade takého veľkého kusu ako sme mali my je lepšie využiť škrabku namiesto strúhadla

3. Zažehľovanie bolo v mojej réžií. Na žehliacu dosku som si dala starú utierku pre prípad, že by mi vosk vytiekol mimo papiera na pečenie. Skúšala som aj metódu , že sa dá obrúsok „zapiecť“ do rúry, ale to sa mne osobne veľmi nepáčilo. Viac sa mi pozdávalo zažehľovanie. Príprava na zažehľovanie spočívala v tom, že som si dala starú utierku, na ňu papier na pečenie a na papier látku. Je dôležité dať na látku dostatok vosku, aby sa vpil po celej látke. Na vrstvu vosku sa dá opäť ďalší papier na pečenie. Potom už stačí len nahriať žehličku a opatrne nahriať papier a nechať roztopiť vosk pod ním.

Mali sme väčšie kúsky vosku preto sa môže zdať, že ho tam máme málo

4. Ak je látka dostatočne napitá voskom, dáte už len obrúsok vysušiť na sušiak na prádlo alebo prehnete cez madlo, napr. na kuchynskej linke. Ak máte ešte bledé fľaky stačí doplniť vosk a nahriať ho.

Finálny obrúsok čaká na uschnutie

Na poslednom obrázku môžete vidieť fľaky. To neznamená, že som dala málo vosku, ale naopak. Mne sa podarilo ho tam dať veľa. V tomto prípade si môžete dať na hotový obrúsok ešte jeden a prebytočný vosk sa vpije do druhej látky. Dúfam, že sa vám bude dariť.

Výborný návod podľa ktorého sme tvorili aj my je na stránke tvorenina. Stačí ak kliknete tu a dozviete sa viac aj o obrúskoch aj čo s nimi, keď už dosluhujú. Aj na youtube nájdete veľa videí, kde vysvetľujú ako na to. My sme si pozreli aj prípravu v rúre tu alebo so žehličkou tu .

Ak chceš viac inšpirácie čo sa dá s deťmi robiť doma, a pritom aspoň trochu cestovať stiahni si môj nový e-book 14 tipov ako cestovať s deťmi a pritom zostať doma. Je úplne zadarmo, tak to využi.

Príjemné tvorenie

Vaša Maťa

Logo Zápisník cestovateľa, založené v roku 2020

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *