Knihy, ktoré ma posunuli vpred

Ako vnímate motivačné knihy? Ja sa stretávam s dvomi názormi. Jedným názorom je, že motivačné knihy potrebujú len ľudia, ktorí sa nevedia motivovať samy. A druhý názor, s ktorým sa ale stretávam v dnešnej neľahkej dobe častejšie je, že chvalabohu za motivačné knihy. Veľa ľudí si v nich našlo v dnešnej dobe svoje útočisko a číta ich čoraz viac.

Pred tromi rokmi, keď som už mala doslova plné zuby všetkého a všetkých dookola, prišla moja kamarátka s motivačnou knihou. Povedala, že si ju mám prečítať, že aspoň prídem na iné myšlienky. A keby mi nemala nijako pomôcť tak aspoň budem mať splnený limit, že som prečítala jednu knihu za rok.

Ako si nájsť chvíľku na čítanie knihy pri deťoch?

Kedysi som čítala veľa a potom zase len vysokoškolské skriptá, ale ako prišli deti tak čoraz viac beriem do ruky práve knihy. Samozrejme, že večer je to skôr o tom, že si čítame spolu rozprávky. Dokonca sme si v obývačke vytvorili náš čitateľský kútik, urobíme si čajík a čítame si. Buď každá svoju knihu alebo niečo spoločne. Tá menšia má iba 4 roky, ale vymýšľať si príbehy podľa obrázkov jej ide na jednotku 🙂 . (Ak by Vás zaujímali tipy na knihy pre deti, tak som o nich napísala článok pred Vianociami, nájdete ho tu. Sú tam tipy aj pre tých menších aj pre väčších, ktorí si už čítajú samy.) 

Čítanie kníh popri deťoch sa stalo mojou formou relaxu. Keď na obed zaspali, bol to čas, ktorý som pôvodne venovala upratovaniu a rýchlo bolo treba robiť všetko iné len nie oddychovať. Potom som to pochopila… halóóó Martinka… veď toto je čas pre teba… A vzala som si toto moje zistenie k srdcu. Nevravím, že som si občas nevyložila nohy na gauč a nesledovala len tak bezcielne televízor alebo rolovala po sociálnych sieťach. Ale občas som potrebovala úplné ticho a myšlienkami sa premiestniť niekam ďaleko. 

Romatické knihy ma nikdy nelákali. Skôr som mala rada také, kde môže človek popustiť uzdu svojej fantázii. Na strednej som prečítala celého Harryho Pottera v angličtine, lebo to bolo in. Ale bolo to presne to čo som chcela. Chcela som čítať v angličtine, lebo som sa chcela zdokonaliť v jazyku a mala som vždy blízko k „mágií“, lebo tam som si mohla predstavovať všeličo 🙂 .

Môj tip ako čítať popri deťoch: Vždy večer, keď si ľahnú deti do postielok, tak im čítame knihy. Buď ja alebo ocko. Keď idú s ockom tak spia do 10 minút, ale ja pri nich musím vždy zostať dlhšie. Buď samozrejme zaspím s nimi 😀 , alebo si čítam svoju knihu. Pri ich posteli mám teda nachystanú aj knihu pre seba. Niekedy po prečítani rozprávky ešte chcú počúvať ako čítam, ale vtedy už počúvajú moju knihu. Skúste to aj vy. Spokojné budú zaručene obe strany.

Ako prišli do môjho života motivačné knihy?

Ako som už spomínala, za to že čítam motivačné knihy môže čiastočne moja kamarátka. Každý náš sviatok sme si vymýšľali čo si kúpime a potom prišiel nápad, že však si kúpme knižku. Na moje narodeniny mi doniesla moju prvú motivačnú knihu. Len mi povedala, že čítaj a určite ťa to nakopne. Ona už čítala takéto knihy predo mnou a veľmi ma vždy zaujímalo, že o čom tam len tí múdri ľudia píšu.

Mňa vždy fascinovali také veci ako fungovanie vesmíru pomocou numerológie aj liečivých kameňov a podobne. Niekto si povie, že tomu veria len čarodejnice. A nech. Však metlu doma máme každá, že? 😀 Ja som ten typ, ktorý chodí s „ružovými okuliarmi po ružovom obláčiku“. Som večný optimista, takže takéto knihy mi hneď učarovali. Našla som tam mnoho takých „aha momentov“. Prvý bol v tom, že to čo si prajeme a aké myšlienky vysielame do vesmíru, alebo anjelom alebo pánu Bohu… komukoľvek v koho veríte… tak to sa nám vráti. A držím sa toho do dnes. 

Toto boli moje úplne prvé motivačné knihy. Ako si správne priať je kniha kde nájdete praktické rady ako na to, aby naše myšlienky či prosby vesmíru boli formulované správne. Je tam mnoho príkladov od autora, ktoré sa mi najskôr zdali vtipné, ale potom som si uvedomila, že hups, asi to naozaj tak funguje. Že naozaj funguje to, že si želáte nové auto a vesmír Vám ho pošle. Ale želali ste si správne? Čo keď dostanete červené Ferrari a vy ste chceli „len“ čiernu Škodovku 🙂 ? Veľmi sa mi páčila myšlienka, ktorá mi najviac utkvela v pamäti a to, že nemôžeme čakať od vesmíru, pána Boha alebo kohokoľvek, že nám zošle výhru v lotérií ak v živote nepodáme žiadny tiket. To platí asi tak všeobecne vo všetkom. Nemôžeme čakať, že jedna motivačná kniha nám zmení život. Je to o našom nastavení sa. Druhá kniha Přejte si jednoduše, ale úspešně! je v podstate veľmi podobná tej prvej.

Inšpirujúci ľudia vám dokážu zmeniť pohľad na svet

Veľmi často v poslednej dobe som sa stretávala s tým, že mi ľudia odporúčali čítať Robina Sharmu . Sama som už dlhšie poškuľovala po knihe Mních, ktorý predal svoje Ferrari. Už pred pár rokmi sa mi veľmi páčil už len ten názov bez toho, aby som vôbec vedela, že kto je nejaký Robin Sharma. A tak som napísala Ježiškovi a na Vianoce bola kniha pod stromčekom. Ešte ju len začínam čitať, ale už len tých pár prvých strán sa mi páči. Keď ju prečítam celú, tak určite napíšem recenziu ako sa mi páčil príbeh právnika, ktorý mal všetko, ale v duši mal prázdno.

Ako objaviť, čo v sebe skrýva naše vnútro?

Autorka knihy Vesmír vám kryje chrbát – Gabrielle Bernsteinová je najpredávanejšou autorkou The New York Times. Táto kniha mala pre mňa veľa už spomínaných „aha momentov“. Je to o tom, ako premeniť strach na niečo čo nám dá silu, a teda premení sa v náš prospech. Toto bola prvá kniha, v ktorej som začala využívať moju starú metódu z vysokoškolských čias 🙂 Začala som si do nej lepiť tie malé papieriky, ktoré používame, aby sme na niečo nezabudli. Keď mi na ňu niekedy padne zrak, tak si rada otvorím tie stránky, ktoré som si vyznačila.

Ak ste fanúšikmi meditácií, tak v tejto knihe nájdete aj množstvo praktických cvičení. Každému však utkvie z knihy niečo iné. Mne napríklad z tejto knihy utkveli dve veci.

  1. Ak na hodinách vidím čas 11:11, tak to znamená, že mi vesmír kryje chrbát. Viac si už o tom nepamätám 😀 , ale vždy si na tieto slová spomeniem, keď vidím 11:11. (Asi si musím znovu prečítať túto knihu 🙂 )
  2. „Za svoju skvelú prácu zarábam a platia ma načas!“ – Túto vetu som si kedysi napísala aj na moju motivačnú nástenku.

Si rozhodnutá pre úspech?

Kniha Rozhodnutá pre úspech od Zuzky Maliníkovej mi prišla pod ruky tesne pred tým, ako sme išli na dovolenku. Zuzka mala na ňu akciu a dávala k nej aj skvelý diár zdarma. Tak som samozrejeme, ako správna žena, využila zľavu 🙂 . Počas dovolenky som len hľadala chvíľky voľna kým boli deti v bazéne s ockom a ja som sa rýchlo išla „opaľovať“, ale v skutočnosti som sa tešila na túto knihu. Je úžasne napísaná. Čítala sa mi veľmi ľahko. Pôvodne som myslela, že to bude kniha smerovaná na úspech v biznise, ale je tam množstvo príkladov ako byť spokojná sama so sebou. V knihe nájdete aj veľa príkladov ako sa my ženy často podceňujeme, a pritom sme také úžasné.

Niečo odborné, aby som sa zlepšovala, vzdelávala a stále išla vpred za mojimi snami

Tvorba úspešného zarábajúceho blogu bola štartom na tom, aby som si v októbri naozaj založila svoj blog. Reálnu stránku kde by som písala články. Našla som tam veľa užitočných informácií, ktoré začínajúci bloger potrebuje. Nepotrebujete mať zrovna blogerské ambície. Ja ich tiež nemám. Len som chcela písať články a nevedela som ako na to. Tu som našla mnoho technických a praktických rád.

Ak ste typ, ktorý chce mať úspech na sociálnych sieťach, tak smelo na knihu Milión sledujúcich. Mne síce občas prišli niektoré rady veľmi uletené na naše slovenské pomery, ale určite sa veľa z nich dá veľmi dobre uplatniť v praxi aj u nás. Táto kniha je viac menej zameraná skôr na získanie ľudí na Facebook-u, ale nájdete tam aj pár slov k iným sieťam.

Keď mama potrebuje voľno

Počas prvej vlny pandémie som išla kupovať deťom nejaké nové knihy, aby sme si skrátili doma čas, keďže sme sa báli ísť vonku. Pri pokladni na mňa vykukla v kategórii bestsellerov kniha Prečo mama nadáva. Voľba bola do sekundy jasná. Toto musím mať. Keď sme zostali zrazu všetci doma, tak sa často stávalo, že som si aj ponadávala. Čo si budeme klamať, že? Aj to občas treba. Nebudem sa hrať na slušnú mamičku, ktorá nikdy nepoužila škaredé slovo. Skrátka áno, aj taký je život podnikateľky a matky v jednom.

V tých časoch som mala ešte úplne inú prácu a nedalo sa byť za počítačom po večeroch ako dnes… Ale to je o inom… Začala som teda čítať knihu Prečo mama nadáva. Je to síce druhá časť z trilógie od autorky Gill Sims, ale pani predavačka povedala, že tie knihy nenadväzujú a tak som si ju vzala. Od prvej kapitoly som sa veľmi dobre bavila a mala som pocit, že tú knihu napísal niekto, kto ma tajne sledoval 😀 . Presne tam písali o nás. Knihy sú napísané formou denníka.

Takže keď večer uspávam deti, prečítam si, čo sa v jeden deň udialo hlavnej hrdinke. A keď ešte nespia, tak prečítam aj dva dni. Pár krát sa mi stalo, že som sa aj nahlas zasmiala a zobudila deti :D. Ale našťastie rýchlo zaspali. Keďže sa mi teda druhá kniha veľmi páčila, poprosila som si na Vianoce od Ježiška aj „jednotku“ – Prečo mama pije. Momentálne ju ešte len čítam, ale myslím, že ma zaujala rovnako ako jej „modré“ pokračovanie. Ak teda potrebujete zábavné a oddychové čítanie smelo do toho. Tieto knihy vám dajú nádej, že aj v iných rodinách sa dennodenne stávajú patálie ako vám.

No a keď dočítam prvú knihu z trilógie, idem si určite kúpiť aj „trojku“ – Prečo má mama všetko v …. .

Ak sa vám moje tipy páčili budem rada ak mi napíšete, ktorá kniha vás oslovila najviac 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *