Špania Dolina – Šachtičky – turistika s deťmi

Tento článok je prvou časťou zaujímavých informácií o Španej Doline. Špania Dolina je malá obec v blízkosti Banskej Bystrice. V minulosti bola významnou baníckou obcou a je známa aj vďaka paličkovaniu, ktoré je tiež charakteristické pre túto obec. Tento článok bude ale venovaný takej menšej turistike, ktorú zvládli aj naše dve malé ženy 🙂 . Tá menšia mala vtedy 3,5 roka a v pohode si to odcupkala celé sama. Naša cesta sa začala na Šachtičkách, ale kľudne môžete túto turistiku absolvovať aj smer Špania Dolina – Šachtičky – Špania Dolina. Je to len na vás aký smer si zvolíte. Ak idete tak ako my, tak cesta späť bola náročnejšia, lebo sme išli do kopca.

Takže možno z tohto hľadiska by som skôr s menšími deťmi volila štart Špania Dolina, potom si to vyšlapať na Šachtičky, tam sa deti pohrajú a občerstvia a potom naspäť dolu kopcom 🙂 budú menej frfľať ako tie naše, keď sme ich naspäť k autu hnali do kopca. Ale v konečnom dôsledku je to asi jedno, že?

Či už začínate alebo končíte na Šachtičkách, je dobré vedieť čo vás tam čaká. V blízkosti hotela, ktorý má v lete otvorenú aj kolibu hneď pri parkovisku je hotelová mini zoo. Deti tam majú možnosť vidieť veľa zvieratiek cez kozy, ovce, sliepky ale aj kone či somárika. Naše deti tak veľmi rady chodia práve kvôli týmto zvieratkám. Okrem toho sa v areáli hotela nachádzajú aj rôzne preliezky a hojdačky. Ak však sedíte na terase v kolibe môžu deti využívať celý areál a vy na ne vždy vidíte. Ak by deti ešte po turistike zo Španej Doliny mali veľa energie tak si to kľudne môžu vyšlapať aj na Pánsky diel 🙂 .

Šachtičky - Špania Dolina - späť

My sme teda išli tou „ťažšou“ variantou a teda zo Šachtičiek na Španiu Dolinu. Oficiálne 1,6 km a 30 minút tam a 45 minút naspäť. Nám to s tromi deťmi trvalo dlhšie a dokonca cestu naspäť zvládli lepšie ako maminka.

Ak zaparkujete svoje auto na parkovisku pred spomínaním hotelom na Šachtičkách tak priamo pod lyžiarskym svahom je smerovník, ktorý vás navedie na bielo-zelenú značku, ktorá Vás prevedie lesom priamo na Španiu Dolinu. Cesta cez les je síce trochu strmá, ale dá sa zvládnuť aj s deťmi. Pripravte sa však aj na to, že môžete stretnúť cestou aj malý potôčik, do ktorého treba skočiť, kvietky, ktoré sa musia nazbierať či konáre stromov, ktoré sa musia prameniť na meče. Ale to k tomu cestovaniu a turistikovaniu s deťmi patrí.

Denná - cisárska štôlňa

Prvou významou pamiatkou, ktorú uvidíte keď prejdete lesom je táto cisárska štôlňa. Svoje meno dostala pravdepodobne kvôli tomu, že ju kedy navštívili synovia cisárovnej Márie Terézie. Pred šachtou je dodnes socha, pri ktorej sa ráno schádzali baníci, pomodlila a išli fárať. Na fotke vidíte vstup, ktorý slúžil na vstup do jednej z baní. V tomto vstupe nájdete dnu sochy baníkov, takže deťom sa tam bude určite páčiť.

A keby aj nie tak ich isto zaujme voda v žlabe. 

Banícky orloj

Banícky orloj bol veľkým lákadlom pre naše deti. Znázorňuje ako kedysi fungovala práca v bani a teda konkrétne v šachte Ferdinand. Táto čachta bola kedysi veľmi významný zdroj medi pre mincovňu v Kremnici a dokonca sa táto meď vyvážala aj Ameriky aj do Indie a Číny. Vstup do tejto šachty je v blízkosti orloja a pri nej je aj vláčik, do ktorého si môžu malý rušňovodiči aj sadnúť.

 

Kostol

Miestny kostol je veľmi zaujímavým miestom. Dostať sa k nemu dá z námestia cez zakryté schodisko. Čo je však veľkou zaujímavosťou je 160 schodov, ktoré k nemu vedú. Ak však nemáte chuť vyšlapať si to po tých schodoch dá sa to celé obísť dookola po ceste. My sme si však zvolili, že ideme predsa len po schodoch. Museli sme sa presvedčiť či miestna tabuľa neklame a je ich tam naozaj 160. 

Keď však prídete hore ku kostolu naskytne sa Vám nádherný výhľad na celú obec a jej malé domčeky.

Pevne verím, že sa Vám tento článok páči a našli ste v ňom veľa hodnotných informácií. Pripravujem aj ďalší článok kde budú ďalšie tipy čo všetko sa dá vidieť na Španej Doline.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *