woman, meditating, buddhism

Keď ti všetci vravia spomaľ a ty máš chuť pridať ešte viac

Naša vnútorná motivácia vie mať taký silný raketový pohon, že často dokážeme prekonávať nástrahy aj míľovými krokmi. Alebo doslova stáť nad priepasťou a nespadnúť, lebo chceme letieť ku hviezdam. Viem, častokrát sa hovorí, že treba nájsť vnútornú motiváciu a tá ti pomôže nájsť vždy správny smer. Ale čo ak všetci naokolo kričia skoč.

Okolie má veľký vplyv na to čo robíme. Mám to odskúšané na sebe. Som večný optimista a vravím to o sebe často, že si žijem s ružovými okuliarmi na očiach a na mojom ružovom obláčiku. Už ste to možno o mne niekde čítali, a ešte asi aj niekedy budete. Skrátka som už taká. Ale moje okolie mi dokáže hádzať také polená pod nohy, že občas to neustojím ani ja a padnem.

girl, cry, tear

Čo robím, keď padnem?

Asi ako všetci plačem. Nestáva sa mi to často, ale keď príde táto fáza, tak ma dokáže položiť aj na pár dní. 

Vidí okolie vo vás silného leva, ktorý bojuje vždy za svoje sny a bojíte sa im ukázať, že aj vy ste zranitelní?  Nehanbite sa za to, že si občas poplačete, aj keď si okolie bude myslieť, že ste padavky. Ale je to v poriadku, ak si poplačete aj do vankúša, aby vás nik nevidel. Len tie emócie dostaňte zo seba von.

Veď si vezmite malé deti, čo sa naučia ako jedno z prvých? Keď sa učia chodiť, tak spadnú mnohokrát. Spadnú, rozplačú sa… ale o niekoľko sekúnd vstanú a idú ďalej. Otrasú sa a pokračujú vo svojich snahách naučiť sa chodiť a idú si za svojimi malými snami po malých krôčikoch.

Aj keď to možno tak častokrát nevyzerá a vidíme len čierny svet, treba zdvihnúť hlavu a pozrieť sa do budúcna a opäť objaviť to svetlo na konci tunela.

Ako prekonať vnútornú krízu?

Univerzálny recept určite neexistuje. Vo väčšine prípadov musíte nájsť znovu tú motiváciu samy v sebe a vo svojom vnútri. Samozrejme, že dobre padne kávička s kamarátkou (v tejto dobe aspoň virtuálna), alebo ísť sa prejsť sama niekde na lúku plnú kvetov. Alebo vziať lyže a ísť za snehom. Každí sme iní a tým pádom jedineční. Na každého zaberá niečo iné a každý má svoj liek na zranenú dušu.

Vnútorné krízy môžu prísť kedykoľvek aj pri tvorení. Sedíte za šijacim strojom a nie a nie prísť nápad ako tú látku postrihať, alebo naopak striháte a už piaty krát je to zle. Zmocní sa vás pochybnosť. Je toto vôbec to, čo chcem robiť? Nemohla som radšej sedieť niekde v banke a mať teplé miestečko a neriešiť predstavy zákazníkov?

Však si takéto otázky občas kladiete? Alebo teda aspoň podobné. Aj keď neviete šiť, myslím si, že ste pochopili, čo som tým chcela povedať.

self love, heart, diary

Vlastná motivácia je kľúčom k úspechu

Keď už nemáte chuť pustiť sa do práce, keď sedíte pri počítači a pozeráte na prázdnu obrazovku, keď sedíte za pracovným stolom a neviete pomaly chytiť ani nožničky do ruky, tak potom treba nájsť silu a znovu nájsť to stratené „PREČO“. Vtedy je čas opýtať sa sama seba prečo to robím? Prečo som začala podnikať? Prečo som vôbec začala s tým, čo robím?

Nájdite si odpovede vo vašom vnútri a zodpovedajte si na otázky či máte nejaké výnimočné zručnosti. Akú máte konkurenčnú výhodu? Popozerajte si profily iných vo vašej profesii a znovu sa nakopnite na ten správny smer. Určite ste niečím výnimočné a nájde sa veľa rozdielov, ktoré vás odlišujú od konkurencie. A to je skvelé.

Chcete vstávať o piatej ráno a chodiť do práce na smeny? Nie? Tak toto bol asi váš hnací motor, prečo ste začali robiť to čo vás baví.

3 základné otázky, na ktoré treba mať odpovede:

  1. Čo chcem?
  2. Čo viem?
  3. Prečo cítim, že to čo robím má zmysel?

Otvorte dvere a pozrite sa čo sa skrýva v tajomnej komnate.

door, open, doorway

Mojich 5 tipov ako získať stratenú motiváciu

  • Dávam si termíny – dávam si reálne termíny, ktoré viem dodržať. Napr. teraz mám termín do konca marca dokončiť nový e-book a pripraviť kurz. Mala som na to 2 mesiace, takže času dosť. Koniec termínu sa blíži, ale verím si, že to stihnem.
  • Doprajem si odmenu – nemusia to byť drahé odmeny tipu kabelka od Louis Vuitton-a. Ale reálne také, ktoré nezabolia vašu peňaženku, ale vás potešia. Napr. keď dosiahnete včas svoje ciele, doprajte si nový rúž či knihu. Napísala by som aj, že kávičku na námestí s kamarátkou, ale teraz by to bola zlá motivácia.
  • Dávam si malé ciele -kúskujte si svoje ciele. Dám si čiastkový cieľ a jeho splnenie ma poteší. A ako sa hovorí: pomaly ďalej zájdeš, a preto teraz mám čiastkový cieľ napísať svoj prvý platený e-book. Po ňom prídu ďalšie malé ciele, ktoré ma privedú do môjho cieľa, ktorým je mať jedného dňa vilu v Španielsku, vďaka tomu, že budem úspešnou vydavateľkou e-bookov a podnikateľkou.
  • Pozerám konkurenciu – občas dobre padne si pozrieť aj konkurenciu. Pomôže vám to nabrať vietor do plachiet. Uvidíte, čo ľudia riešia a čo práve potrebujú. Možno vám to nepovedia, ale tí, ktorí majú viac fanúšikov majú logicky aj viac ľudí, ktorí vyjadria svoj názor. Pošmírujte občas konkurenciu. Návod ako na to som pridávala aj na moje profily, tak nakuknite a inšpirujte sa. Nikdy NEKOPÍRUJTE!!! Len sa inšpirujte.
  • Píšem si zápisníky – asi žiadne prekvapenie, že? 😀 V zápisníkoch mám ukryté to svoje“Prečo?“. Keď neviem čo napísať , aké posty tvoriť, tak v mojich zápisníkoch nájdem stratenú motiváciu, lebo tam nájdem veľa inšpirácie.

Pevne verím a dúfam, že sa vám moje tipy páčia a inšpirujú vás aspoň k písaniu si tých zápisníkov 🙂 Ak neviete o čom hovorím, tak si pozrite moje video na Instagrame.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *