špania dolina

Náučný chodník Špania Dolina

Špania Dolina ponúka veľmi veľa možností kam sa dá vyraziť. Či už idú dospeláci alebo vyrazíte s deťmi určite si nájdete svoj zámer cesty. Či už na turistiku alebo sa len poprechádzate po dedinke. Je len na vás čo preferujete a aká skupinka ľudí sa nazbiera. O ľahšej turistike, ktorú hravo zvládnu aj deti som už písala v článku Šachtičky – Špania Dolina – turistika s deťmi.

Tento článok tak bude čiastočne aj jeho pokračovaním. Ak sa rozhodnete zaparkovať auto alebo prídete autobusom na Španiu Dolinu tak všetky cesty začínajú na námestí. Ak sa rozhodnete ísť na náučných chodník, tak sa musíte vydať smerom do kopca popri Klopačke.

náučný chodník Špania Dolina

Náučný chodník

Označenie náučného chodníka ľahko nájdete ak pôjdete po asfaltovej ceste smerom dohora popri Klopačke. Cesta je užšia a nie je tam chodník, ale zase premávka tam nie je ako na Václaváku 🙂 , a preto sa nebojte, že deti zrazí auto. Po cca 5 minútach nájdete takýto stĺp, na ktorom je šípka buď na náučný chodník alebo je šípka, ktorá označuje smer na Šachtičky.

My sme sa teda vybrali po zelenej značke smerom za Haldu Maximilián.

Cesta lesom bola občas boj o život pri našej malej Leuš, lebo ona je naše malé šidielko a keď lesom bol občas ľad, tak som sa bála, aby sa neskĺzla dolu kopcom do potoka.

Počas cesty lesom je pár náučných tabúľ, ktoré sme si prečítali. Keď sme tu boli koncom februára tak cesta lesom bola naozaj miestami samý ľad, ale dalo sa to zvládnuť.

Cesta lesom

Cesta lesom bola teda náročnejšia, ale ako vidíte, keď nie je sneh tak je chodník dostatočne široký, a teda nemusíte sa báť, že pôjdete nedostupným a neupraveným terénom.

Takými cestičkami sa teda dostanete až na pomyselnú križovatku, kde sme tiež zažili „šok“. Našli sme dlho očakávané schodíky, ale bola na nich taká vrstva ľadu, že sa museli dostať na cestu na haldu cez les a nie po schodíkoch.

Schodíky nad haldou

Na túto tabuľu sme dlho čakali, lebo sme cestou lesom naozaj nestretli živú dušu a občas sme sa už aj báli, že sme zablúdili.

Našťastie sa zjavila v pravý čas 🙂 . Od tejto tabule sme už išli doslova jarnou prírodou kde po snehu už nebolo ani stopy.

Halda Maximilián je veľmi typická pre Španiu Dolinu. Je to „ten“ kopec, ktorý uvidíte keď prídete kľukatou cestou až na námestie. Cesta je teda niečo ako Šturec, ale aj tie zákruty dá sa to zvládnuť.

halda maximilián

Pohľad z výšky na Španiu Dolinu

Po tom, ako sme si prešli lesom sa nám naskytol nádherný pohľad na celú Španiu Dolinu. Tu sme už stretli aj nejakých ľudí, ktorí ale zvolili opačný smer prechádzky ako my. Deti samozrejme upútalo to množstvo skál. 

Keď teda prídete na túto haldu tak sa vám ponúkne nádherný výhľad. Sú tu vytvorené aj chodníčky, po ktorých môžete ísť alebo sa jednoducho vyberiete strmhlav hore po kameňoch. Na pár miestach sú aj lavičky, na ktorých si môžete rozbaliť desiatu pre malých hladošov.

Našim dievčatám sa tento výlet veľmi páčil, ale povedali, že teda prídeme už len v lete, aby sme sa zase nešmýkali po ľade. Ak chcete viac tipov na krásy, ktoré ponúka Špania Dolina tak ich nájdeš v mojom článku tu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *