room, glass, window

Existuje iskrička nádeje aj v podnikaní?

Každý, kto začínal s podnikaním asi vie, aké sú  tie začiatky. Dalo by sa to opísať aj tak, že príde nápad a to pomyselné škrtnutie zápalkou spôsobí, že vzplanie sviečka a plamienok horí. Sme nadšení z toho, čo bude, čo príde a vôbec z toho, že sme dokázali vyjsť zo svojho tieňa a niečo ideme dokázať. Čo však nastane, ak zafúka vánok a sviečka sa zhasne?

Ustojíte vánok a aj keď sviečka zhasne, dokážete ju znovu zapáliť? V jednom z mojich live rozhovorov prišla zaujímavá myšlienka. Rozprávali sme sa s dievčatami ako som vyrábala s mojimi dcérami voskované obrúsky na desiatu, a vtedy som povedala, že veď ale ja ešte stále mám ten vosk doma. A nápad bol na svete. Vymyslela som si, že skúsim predsa vyrobiť sviečky a nájsť tak vosku ešte využitie.

Keď som začala vyrábať prvú sviečku, tak ma napadla myšlienka, že to bude úžasná téma na motivačný článok. Dúfam, že si v mojich slovách nájdete veľa podobností medzi podnikaním a sviečkou. Spojím zdanlivo nespojiteľné, ale myslím, že na konci čítania vám bude všetko dávať zmysel.

Nápad a realizácia

Mne osobne stačí veľmi málo na to, aby som vzplanula ako tá sviečka a hneď mám sto podnikateľských zámerov. A ďalších 1000 nápadov, ako by sa to dalo využiť. 

Keď ma niečo napadne, tak by sa dalo povedať, že do sekundy posielam pomyselné lampióny šťastia a zaplavujem nimi moju podnikateľskú oblohu.

Ale zároveň, keď príde neúspech alebo nejaký komentár, ktorý sa dotkne môjho srdca, tak dokážem ten plamienok v sekunde v sebe zhasnúť. Kým sa potom vrátim späť na tú „víťaznú“ vlnu, tak mi to chvíľu potrvá.

balloon, chinese lanterns, lantern

Ako opäť rozpáliť zhasnutý podnikateľský plamienok?

Čo urobíte, keď vám zhasne sviečka? Je to jednoduché. Znovu vezmete zápalky alebo zapalovač a opäť zapálite plamienok. Ako však rozpáliť zhasnutý podnikateľský plamienok?

Viem, že sa to stáva a samozrejme sa to stáva aj mne. Očakávam úspech, aj keď hlava mi hovorí „Buď racionálna, nemusíš zarobiť za dva dni milión“, ale srdce to chce. A keď to tak nie je, tak si zhasíme v sebe ten pomyselný plamienok.

Mne osobne pomohlo dávať si realistické ciele. Ciele, ktoré viem dosiahnuť a nebyť potom sklamaná keď to nedokážem. Pri tvorení môjho prvého kurzu som si povedala, že ho chcem uviesť do sveta najneskôr 15.4.2021. Veci boli nastavené tak, že som to mala stihnúť, ale človek nikdy nevie. Ako sa blížil dátum, moje nervy sa stupňovali a všetci naokolo počúvali len to, že musím sadať k počítaču a robiť kurz. Musím točiť videá do kurzu. Večer som namiesto spania opäť sadala k počítaču, ale vedela som kvôli čomu to tak robím. Dala som si cieľ. 

Možno si poviete, že prečo som to nenatiahla a nedala si termín o týždeň neskôr… Na mňa posúvanie termínov skrátka nefunguje. Neurobila by som nič naviac, ba práve naopak. Vedela by som, že ešte mám kopu času a tak by som sa flákala.

Keď pomôže sila skupiny

Môj prvý kurz bol výsledkom môjho snaženia sa a výsledkom štúdia v inom kurze, ktorý mi poskytol vytúženú slobodu. Sila skupiny je neskutočná. Ľudia, ktorí sa stretnú v nejakej skupine majú rovnaký zámer ako vy a dokážu vás podporiť. Vedia, aký je váš cieľ, lebo oni majú ten cieľ rovnaký, alebo teda veľmi podobný.

Nie každý ma doma zázemie ľudí, ktorí mu dovolia snívať. Nie to ešte žiť svoje sny. Vtedy je dôležité si nájsť skupinu ľudí, ktorá vás podporí a poradí, keď sa už chcete pomaly vzdať.

A tak to bolo aj u mňa. Našla som si skupinu, ktorá mala rovnaký sen ako ja. Nebolo to ľahké, ale keď som mala problém, napísala som do skupiny a vždy sa našiel niekto, kto mi poradil.

Je vedecky dokázané, že ak nám niekto dá negatívnu referenciu či sa nám stane nejaká negatívna vec, potrebujeme 5 pozitívnych vecí, aby sme sa dokázali s negatívnou skúsenosťou vyrovnať. 

Nájdite si preto kamarátku alebo skupinu, ktorá vás podporí a aj naozaj pomôže pri ceste za vašimi snami.

people, jumping, happiness

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *