girl, upset, sad

Ako nájsť sebalásku a čo to vlastne je?

Čo je to sebaláska?

Nechcem Vám sem písať nejaké definície, ktoré si viete aj samé nájsť niekde na internete. Chcela by som Vám skôr priblížiť môj pohľad na to čo pre mňa znamená sebaláska. Pre mňa je to spôsob akým spoznávame svoje vnútorné ja. Spôsob akým dávame okoliu najavo, že toto sme my. Čo nás robí šťastnými a čo naopak už je mimo našej hranice. Mnohí ľudia by, ale sebalásku definovali len cez vizuálnu stránku. Pre mňa je to však skôr to naše vnútorné nastavenie.

Aj keď mohla by som povedať, že vizuálna stránka tiež hovorí o tom aká je tá naša sebaláska. Budete chodiť v podpätkoch, lebo sa to páči niekomu inému? No, ja nie. Prepáčte, ale mne je život milý 🙂 a podpätky výrazne ohrozujú môj život 😀 . Aj toto môžeme brať ako prejav sebalásky. Dnes už móda tak pokročila, že tenisky sa dajú nosiť ku elegantnému kostýmu. Treba to využiť a dať najavo, že tento štýl vám vyhovuje viac.

coffee, magazine, newspaper

Čas pre seba je dôležitý

Za posledného pól roka som prešla mnohými rôznymi kurzami a čítala mnoho kníh. Milujem motivačné knihy, aj také, ktoré ma niečo naučia a samozrejme aj oddychovky. Jedno spoločné, čo mi tie knihy dali je … SEBALÁSKA. 

Naučila som sa ukradnúť si chvíľku pre seba. Mala som to jednoduchšie, keď neboli baby doma, lebo som vedela, že kým prídu zo školy a zo škôlky mám na to dosť času. Vedela som si naplánovať deň.

Prišli prázdniny a náš spoločný čas bol taký prázdninový. Venovali sme sa len samy sebe. Boli sme len my štyria a okolo nás sa točil celý svet. Potom, keď prišla realita a online učenie spojené s home-office-om a jedným dieťaťom, ktoré potrebuje zabaviť, nastal problém. Problém, že mama chce pracovať, tvoriť a nemá na to ten čas, ktorý som mala pred prázdninami.

Môj recept na sebalásku počas týchto dní?

Som človek, ktorý miluje spanie, ale prekonala som sa. Dala som si budík na 06.00 hod. a vstala. Vstala, vypila pohár vody a sadla za počítač, aby som si mohla splniť svoje sny. Viem, ten čas, že 06:00 hod. môže byť pre niekoho vtipný. Veď mnoho ľudí už vtedy pracuje, ale ja proste rada spím a cez prázdniny sme reálne stávali aj o 10-tej.

Ale prekonala som sa a nastavila som si režim tak, aby som mala chvíľku v tichosti keď nikto nebude odomňa nič potrebovať.
Aj toto je môj pohľad na sebalásku. Nájsť si ten čas pre seba a svoje myšlienky.

Trvalo mi to dlho, a budem sa opakovať, ale stále hľadám ten správny spôsob ako na to. Nedám vám návod, že urob toto a bude dobre, lebo každá z nás sme jedinečná a máme to inak.

Ja som sa ani na vysokej škole nedokázala učiť dlho do noci. Skrátka môj mozog potrebuje o 22:00 vypnúť a maximálne si prečítať nejakú knihu, kde netreba veľa rozmýšľať alebo si pozrieť televízor. Aj keď občas prídu tie kreatívne chvíľky, že nemôžem zaspať a sedím pri počítači alebo so zápisníkom v ruke aj do druhej do rána. Každá z nás to má inak. Mne nevyhovuje ani to ranné vstávanie 🙂 , ale treba aj pracovať, všakže. A hlavne kráčať si za svojimi snami nech to stojí aj za pár hodín spánku menej.

Takže milé dámy, nebojte sa. Svet sa bez nás na tých pár minút nezrúti, aj keď si to častokrát myslíme. Nájdite si každý deň chvíľku pre seba a majte sa rady. Meditujte, čítajte, cvičte, zavolajte kamoške, vypite si v kľude kávu, robte skrátka čokoľvek čo vás baví a z čoho máte radosť.

P.S.: Moja starká mi vždy hovorí: „Šanuj sa sama, lebo teba nik nepošanuje“. A za posledné mesiace si tieto slová beriem čoraz viac k srdcu. Našla som v nich opäť iný pohľad na sebalásku. Už neriešim neporiadok, ktorý máme doma. A áno máme ho. Lebo sem väčšinu času aj tak zavretí doma. Stále je niekto hladní, stále sa niečo varí, hračky máme po celom byte, ale prišla som na to, že poriadok nie je najdôležitejšia vec. Tou je spokojná mama. Ak je spokojná mama, je spokojná celá rodina. Nájdite svoj pohľad na sebalásku a snáď nájdeme kúsok pekného na tejto nie veľmi dobre situácií, ktorú žijeme už pár mesiacov.

Ak sa vám moje články páčia budem rada ak ich budete zdieľať aj ďalej, nech naša komunita úspešných žien rastie každým dňom ♥

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *