zabezpecenie uctu na sociálnych sieťach

Máš zabezepčený svoj účet?

Máš zabezpečené účty na sociálnych sieťach? O dvojstupňovom zabezpečení sa hovorí čoraz viac, ale máš v tom jasno? Vieš o čo ide? Ak sa v tom veľmi nevyznáš a ani nevieš ako to nastaviť tak tento článok ti určite pomôže. Nájdeš v ňom praktický návod ako nastaviť dvojstupňové zabezpečenie aj na Facebooku aj na Instagrame.

Pár dní dozadu som si chcela zaplatiť reklamu na jeden z mojich postov na mojom profile Zápisník cestovateľa. Išla som na to celkom jednoduho. Teda myslela som si, že to pôjde jednoducho. Na Instagrame som stlačila „modré tlačidlo“ Propagovať a čakala som, že sa skontroluje propagácia a reklama bude frčať. Ale opak bol pravdou.

Tak som si myslela, že to skúsim cez Facebook, na moje prekvapenie sa pri všetkých mojich fotkách objavilo namiesto tlačidla „Propagovať“ objavilo síce modré tlačidlo, ale s textom „Propagácia nie je dostupná“. A tak nastalo pátranie po stopách príčin nedostupnej reklamy. 

Príčin prečo nejde spustiť reklamu môže byť viac:

  • Do úvahy prichádzalo aj to, že mi niekto „hekol“ účty. Ale to sa mi nezdalo.
  • Reklama môže byť zamietnutá aj v prípade, že niekto nahlási tvoj účet ako nevhodný. V tomto prípade treba počkať pár dní kým to preveria, alebo ak sa ti nechce čakať tak treba napísať na podporu, aby sa to vyriešilo čím skôr.
  • Problémy môžu nastať aj vtedy ak máš svoju funpage na Facebooku prepojenú s Instagramom, ktorý ale máš ako súkromný účet. Alebo aj naopak, ak je Instagram nastavený ako biznis účet a Facebook ako súkromný.
  • Máš na FB nastavené automatické platby alebo predvolený iný spôsob platby? Aj vtedy môže nastať problém, lebo sa môže stať, že si nevšimneš, neuhradíš faktúru a tým pádom ti Facebook zablokuje propagáciu.
 
Ja som, ale mala všetky spomínané „body“ nastavené tak ako majú byť. A tak som nakoniec čítala všelijaké články, posty, príspevky a videá až som prišla na to, že tak ako sa hovorí pes bude zakopaný v dvostupňovom overení účtu. V ďalšej časti totho článku ti dám praktický návod ako na dvojstupňové zabezpečenie tvojich účtov na sociálnych sieťach.

Čo je dvojstupňové overenie účtu?

Dvojstupňové zabezpečenie nie je dôležité len z hľadiska reklamy, ale samozrejme aj z dôvodu ochrany údajov, ktoré na siete dávame. Dvojstupňové overenie je proces prihlásenia sa či už na Facebook alebo na Instagram. Prihlasovanie zvyčajne prebieha prostredníctvom mena a hesla. Pri dvojstupňovom prihlásení prichádza po mene a hesle ešte overenie, či sa do aplikácie naozaj prihlasuje jeho majiteľ.

Overenie je možné pomocou SMS-kódu, ktorý príde pohodlne na náš mobil alebo pomocou aplikácie. Ja som si to vyskúšala aj pomocou aplikácie aj pomocou SMS-kódu. Mne osobne príde jednoduchšie zabezpčenie cez SMS kód, ktorý príde na mobil, ktorý zadáš pri aktivácií.

Ak by sa niekto chcel dostať do nášho účtu a použije prihlásenie cez meno a heslo, tak vďaka tomuto kroku (dvojstupňové overenie) sa nikde nedostane. Je to, ale za predpokladu, že mobil, ktorý je zadaný pre tento krok budeme mať stále pri sebe 🙂 a neukradnú nám aj ten. Pretože ak máš mobil pri sebe tak na ten ti príde SMS kód tak nik iný ho nevidí, a teda sa nemôže dostať do tvojho účtu.

Ako nastaviť dvojstupňové overenie na Facebooku?

 1. Nastaevenie dvojstupňového overenia Facebook-ového účtu začneme po prihlásení na profil cez tlačidlo šípky. Následne ideme do modulu „Nastavenia a súkromie“. Toto tlačidlo nájdeme po kliknutí na šípku v pravom hornom rohu viď. obrázok nižšie. 

2. Následne klikneme na ikonu „Nastavenia“.

3. Ďalším krokom, ktorý musíme urobiť je v časti „Nastavenia“ kliknúť na „Zabezpečenie a prihlasovanie“.

4. V časti „Zabezpečenie a prihlasovanie“ musíme zrolovať stránku nižšie a nájsť časť „Dvojstupňové overenie“.  Ako môžete vidieť na mojom obrázku ja už ho mám nastavené, a pritom mi tam svieti modrým „Zapnuté„. Ak však nemáte zapnuté dvojstupňové overenie kliknite na tlačidlo „Upraviť“ tak ako vidíte v pravom dolnom rohu.

5. Po kliknutí na „Upraviť“ sa Facebook opýta akým spôsobom chcete vykonať nastavenie. Máte na výber buď pomocou aplikácie alebo pomocou SMS kódu. Ja som si stiahla aj aplikáciu, ale overenie pomocou SMS mne osobne príde lepšie a rýchlejšie.

Vyberte si teda možnosť, ktorá vyhovuje Vám buď si teda stiahnite aplikáciu, ktorá Vám vždy vygeneruje nové heslo, alebo kliknite pod ikonou mobilu na tlačidlo „Použiť SMS“. V tomto prípade Vám na zadaný mobil príde číselný kód, ktorý vložíte.

Ja som použila túto aplikáciu:

Ak všetko prebehne ako má, Facebook má dá hlášku, že „Dvojstupňové overenie je zapnuté“ a máte hotovo 🙂 .

Ako nastaviť dvojstupňové overenie na Instagrame?

1. Dôležité, aby všetko fungovalo ako má je aj nastavenie dvojstupňovej ochrany rovnako na Facebooku tak aj na Instagrame. Začneme tým, že cez 3 čiarky v pravom hornom rohu rozklikneme menu.

2. Potom klikneme na „Nastavenia“ v pravom dolnom rohu.

3. Ďalšie kroky urobíme v časti „Zabezpečenie“.

4. Všetky nastavenia budeme ďalej robiť v časti „Dvojstupňové overenie“.

5. Po kliknutí na ikonu „Dvojstupňové overenie“ si vyberieme možnosť buď poslať kód cez sms alebo prostredníctvom overovacej aplikácie.Overovaciu aplikáciu môžeme využiť rovnakú ako pri Facebooku.

6. Stačí stlačiť modré tlačidlo „Začať“ a ideme na to.

7. V nasledujúcom kroku zadáme telefónne číslo, na ktoré chceme zaslať overovací kód. Pri zadávaní telefónneho čísla dávame pozor, aby sme mali správnu predvoľbu +421 pre Slovensko alebo +420 pre Česko. 

8. Po zadaní telefónneho čísla nám príde do SMS 6-miestny kód, ktorý zadáme na prázdne čiarky

9. Po aktivovaní kódu sa automaticky zobrazí potvrdenie, že dvojstupňové overenie je zapnuté.

10. Instagram následne po aktivacii vygeneruje 8-miestne kódy pre obnovenie.

11. V poslednom kroku vidíme, že všetko máme nastavené a zapnuté. 

12. Potvrdenie o aktivácii vám príde aj potvrdzovací mail.

Dúfam že vám tieto návody pomôžu zabezpečiť vaše účty pred neželanými hosťami.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *