Pustý hrad s deťmi

Vieš aký je rozdiel medzi hradom a zámkom? A čo ak do toho zamiešam ešte kaštieľ? Stále si v obraze?

Ak nie tak tu je pár stručných info ako ich rozoznať, aby sme boli v obraze, keď zase budeme môcť slobodne cestovať. Pre mňa osobne bol hrad a zámok jedno a to isté. Až v dospelosti som si uvedomila, že asi tam nejaké rozdiely sú.

Čo je hrad?

Hrady vznikali už skôr. Niekedy v stredoveku. Boli to opevnené sídla panovníkov , kráľov a ich služobníctva. Hrady mali obrannú funkciu, preto mali mohutné konštrukcie a boli obklopené hrubými kamennými múrmi. Hrady mali aj padacie mosty, lebo boli často v blízkosti riek. Väčšina našich slovenských hradov je typická aj tým, že sa nachádzali na vysokých skalách. Veď si predstav len Trenčiansky hrad, Oravský hrad či hrad Beckov. Pri predstave na všetky tri hrady mám hneď pred očami skaly.

Čo je zámok?

Naopak zámky plnili reprezentačné účely. Neboli tak odolné voči nepriateľom ako hrady. Oproti hradom bývali zámky aj mnohokrát luxusnejšie vybavené. Typické pre zámky boli vežičky či sochy vo výklenkoch. Zámky sú „mladšie“ ako hrady. Zámok bol niečo medzi hradom a kaštieľom.
A čím je typický kaštieľ? Kaštieľ slúžil ako mestské či vidiecke sídlo pánov. Oproti hradom a zámkom bol väčšinou na rovine a v obklopení nejakého pekného parku. 

Z mnohých hradov a zámkov sú dnes len zrúcaniny. Ich výhody sú však v tom, že z nich ťa nikdy nik nevyženie. Ak si rozhodnutí, že tam chceš prísť o pólnoci a nájsť ducha, ktorý tam býva tam smelo do toho. Vo väčšine zrúcanín sa neplatí vstupné a nájdeš tam aj nápisy, že vstup na vlastné riziko. Ale to čaro fantázie, ktorú tam môžeš uplatniť stojí za to.

Pustý hrad – amfiteáter, kde sa v lete konajú aj rôzne akcie

Náš výlet na Pustý hrad

Boli to roky čo som stále hovorievala, že už sa musíme ísť pozrieť na Pustý hrad. Všetci tam chodia len my sme tam ešte neboli. A podobne. Okolo Pustého hradu som chodila skoro dennodenne celých 5 rokov. A vlastne od malička to bol pre mňa akýsi symbol. My v Banskej Bystrici sme hrad nemali a popravde aj som tým Zvolenčanom občas závidela. Majú krásny zámok a mali aj hrad. Z neho sú však už len ruiny. Dnes je tam však vybudované aj okolie. Nájdete tam lavičky, kde si dáte oddych po náročnom výstupe.

Prečo náročnom? On v konečnom dôsledku vôbec nie je náročný. Trvalo nám to cca hodinku kým sme si vyšlapali hore. Auto sme si nechali na parkovisku pri zimnom štadióne a kráčali sme si pomaličky horou. Po ceste sme si našli deti papeky a bolo občas náročné ustriehnuť kto komu prvý pichol do zadku 😀 . Ale sranda musí byť. Objavovali sme aj všelijaké druhy hmyzu, ktoré sedeli na ceste či na kvetoch. A samozrejme, že aj maminke bolo treba urobiť kyticu. Pritom, ale nezabudnime, že sa treba pohádať, kto urobil väčšiu a koho kytička lepšie vonia, že?

Cestou k hradu nájdete aj náučný chodník, ktorý má svoje pokračovanie aj na hrade

Cestovanie s deťmi je v mnohom radosť, ale až keď ste doma a pozeráte fotky. Ale nie, nie je to až také zlé. Je to náročnejšie ako nechať ich len tak s mobilom v ruke. Ale tie zážitky za to stoja. Najmä keď chcú vyrozprávať starým rodičom čo všetko videli a prekrikujú sa jedna cez druhú a vlastne nikto nevie čo videli. Dôležité je, že vidno ich nadšenie z výletu.

Na Pustom hrade nájdete aj veľa miest, kde sa dajú opiecť napríklad špekačky či slaninka a dotvoríte tak super výlet. Lebo čo je viac ako špekačka s chlebíkom opečená na papeku. To je spomienka na celý život. Okrem toho sú tam krásne z dreva vyrezávané sochy a aj niečo pre mladých pánov. Nájdete tam totiž aj delo a tak sa môžu zahrať na malých rytierov a slečny na princezné, ktoré sa boja a rytieri ich musia zachrániť.

Socha Bela IV. vyrezávaná z dreva

A čo je najkrajšie ? Keď sa už človek po hodine cesty dostane na vrch uvidí nádherný výhľad na Zvolen a keď je krásne počasie dovidí až do Banskej Bystrice.

Výhľad

Dúfam, že sa ti týchto mojich pár slov páčilo a budem sa tešiť ako si tam urobíš výlet aj ty a nezabudni ma potom označiť, aby som to videla, že som ťa inšpirovala. A nezabudni si svoje zážitky aj zapisovať, aby tu ostali pre ďalšie generácie.

Do výletovania 🙂

Tvoja Maťú

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *