love, heart, key

3 dôvody prečo si zapisovať svoje pocity

love, heart, key
Sú dni kedy lietame s hlavou v oblakoch, usmievame sa a nepotrebujeme žiadne motivačné knihy, filmy, posty či citáty. Vtedy máme energie na rozdávanie. Ale sú dni kedy sa cítime na dne. Skleslo. Nebaví nás nič. Ani doslova mať otvorené oči a pozerať sa na tých usmiatych ľudí. 
 
Presne viem aké pocity vtedy zažívate. A verte mi mám ich aj ja. Má ich každý, niekto sa vie s nimi vysporiadať sám, niekto na to potrebuje niekoho iného. A je to tak v poriadku. Každý sme iný. Každý máme svoje slabšie chvíľky. Priznajte si ich, dovoľte si ich precítiť naplno, lebo potom si dovolíte precítiť naplno aj tie momenty šťastia.
 
Rada by som sa s vami podelila o malý tip, ktorý mne pomohol a pomáha udržať svoju myseľ nastavenú na úspech. Začala som si písať taký svoj malý denníček. Nie taký ako za čias základnej či strednej školy, že ktorý chalan sa mi páči, a ktorá spolužiačka čo komu povedala a podobne. 
 
Tieto časy už mám za sebou, aj keď boli úžasné. 🙂 Každé ráno si sadnem a píšem a večer zase. Alebo aj počas dňa. A čo píšem? Píšem všetko čo chcem dosiahnuť, o čom snívam, čo som zažila. Dám vám moje 3 tipy prečo si zapisovať svoje myšlienky. Lebo ak to uvidíte na tom papieri bude to váš hnací motor do tých dní, kedy sa cítite pod psa. Bude vás to stáť pár minút denne, ale bude to slúžiť presne na tie dni, keď sa budete chcieť vzdať svojich snov.
diary, table, flower

1. tip: Som vďačná za...

Každé ráno začínam pozitívnymi myšlienkami, preto sa snažím si hneď po zobudení nájsť 3 minúty na to, aby som si napísala za čo som vďačná.

Pri tomto uvažovaní zrazu zistíte, že máte možno toho viac ako si myslíte. Len sa zamyslite. Ráno ste vstali z postele hneď rezko bez toho, aby ste museli premýšľať 20 minút ako sa idete prehupnúť, aby vás to čo najmenej boleli vaše kĺby. Alebo už len to, že máte tú posteľ je oveľa viac ako majú niektorí ľudia.

Alebo vám už z kuchyne rozvoniavajú raňajky, ktoré pripravil manžel alebo dokonca rachotia vaše deti a natierajú chlebík a dohadujú sa, ktoré z nich nachystá tanierik a ktoré dá prestieranie na stôl? Buďte vďačné za každú maličkosť, ktorú máte vo svojom živote. ♥ Lebo malé veci tvoria veľký celok.

2. tip: Ďakujem, že...

Tento tip využívam hlavne vtedy, keď ma prepadne zlá nálada a moje myšlienky idú inde ako by som chcela. Takže hocikedy cez deň si sadnem k papieru a napíšem si všetko zlé čo mi ide v hlave. 

Vety typu: „končím so všetkým idem si hľadať nové možnosti ako zarobiť peniaze“ alebo dokonca „idem si hľadať prácu“ či „kašlem na všetky Instagramy, Facebooky, Whatsapp a vypínam mobil“… tieto vety a veci, ktoré sú negatívne si napíšem na papier.

A preškrtnem ich !

A pod tieto negatívne veci si napíšem veci, tak ako chcem, aby boli. V čo najpozitívnejšom slova zmysle ako sa len dá. A za každú takúto vetu si napíšem… ďakujem, že je to tak.

Alebo si vetu začnite s tým, že si napíšete:  Ďakujem, že… a pokračujte v tom ako chcete, aby to bolo. Ale pozor! Vety si píšte v prítomnom čase. Napr.: Ďakujem, že ma moja práca napĺňa. Ďakujem, že žijem v harmonickom vzťahu.

Túto vetu asi využijete, keď vám ten manžel nenachystá raňajky, ale namiesto nájdete pohodené jeho ponožky. 🙂 Využie papier na svoj hnev. Napíšte si ako nás neskutočne táto vec nahnevala /viem hodilo by sa sem iné slovo 🙂 /… pokrčte papier, hoďte ho do koša a do svojho zošítka si napíšte ako chcete, aby to bolo. ♥

write, notes, ball of paper
pen, handwriting, writing

3. tip: Pochvala

Častokrát samé seba zhadzujeme pred inými a nevážime si samy seba a svoju prácu. Nevieme oceniť ak nám dá niekto pochvalu, a preto na ňu väčšinou reagujeme nie tak ako by sme mali. Slová majú veľký význam a vedia nás raniť hlboko pri srdci. Aj keď si to možno v prvej chvíli ani neuvedomíme.

Je len na nás ako sa s nimi popasujeme. Naučte sa najskôr chváliť samé seba za maličkosti a uvidíte ako sa zrazu začnete pozerať na pochvaly od iných.

Napíšte si každý večer, čo ste urobili. Navarili ste obed pre celú rodinu? Úžasné! Pochváľte sa za to, že ste navarili vynikajúci obed. No, a čo že ostatní vám nič nepovedali. Ak ste to urobili najlepšie ako ste v tej chvíli vedeli, pochváľte sa za to. Robili ste „taxikárku“ deťom po krúžkoch, pochváľte sa! Lebo ste ich doviezli bezpečne domov.

Viem môže sa to zdať ťažké, ale je to proces k vášmu vysnenému životu. Naše naučené odpovede máme vryté hlboko v nás, a je len na nás ako s nimi budeme narábať. 

Väčšina žien na pochvalu typu: „Jeeej, aké máš krásne šaty a ako v nich dobre vyzeráš!“ odpovie: „aaaale, prosím ťa, to som si kúpila už pred sto rokmi a keby schudnem tak 10 kg tak vtedy by som v nich lepšie vyzerala.“ Zamyslite sa nad svojimi reakciami a vedome zmeňte svoj slovník.

Nabudúce skúste zmeniť svoju reakciu a povedať napríklad: „ďakujem ti veľmi pekne za pochvalu. Áno, tie šaty sú skvelé a úžasne sa v nich cítim.“ Vidíte tam ten rozdiel? 

Všetky tieto vety, riadky, slová, ktoré si budete písať do vášho denníčka alebo zápisníčka, nazvite si ho ako vám je srdcu blízke, vám pomôžu nájsť stratenú cestu k vášmu cieľu. Nebojte sa ju hľadať. Vraví sa, že kto hľadá nájde. A je to pravda. Kto hľadá svoju cestu k cieľu tak ju jedného dňa určite raz nájde, aj keď ho počas jeho cesty postretnú nejaké slepé uličky.

Do písania milé dámy ♥ budem sa tešiť ako si pozdieľame naše dojmy s písania.

Vaša Maťú

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *