Naše tradičné Vianoce

Čo sú to tradičné Vianoce? Pre každého niečo iné. Pre niekoho týždeň na chate usadený s dobrou knihou v pohodlnom kresle pri krbe. Pre iného zas týždňová lyžovačka v Alpách. Pre iného čas strávený s rodinou, ktorá je na stovky kilometrov vzdialená a príde naozaj len na sviatky. Každý to má inak a v tom je to čaro Vianoc.

Naša rodina je zvyknutá byť pokope stále. Je to preto, lebo všetci bývame v jednom meste. Keď som bola malá strašne som závidela kamoškám, že išli na týždeň k starkej, ktorá bývala mimo mesta. Až teraz ako dospelá viem oceniť to, že si tu žijeme tak „na kôpke“. Viem, že ani moje deti to teraz neocenia, ale pre mňa je to úžasné, keď viem, že zdvihnem telefón a o 10 minút môžem vidieť svojich rodičov či starkú.

Na Vianoce už máme takú tradíciu, že každý deň sme u niekoho iného, ale zároveň stále všetci spolu. Celé 3 dni. Pre mňa sú to tie najkrajšie 3 dni v roku. Majú svoje plusy aj mínusy, ale aj tak tie spoločné chvíle nič nenahradí.

Snívate o vianočnom zázraku?

Každý kus Slovenska má svoje typické zvyklosti, ktoré sa dodržiavajú, aj keď možno u niektorých sa tradičné receptúry modernizujú vždy asi zostvávame pri tých tradíciách. Ešte som nepočula, že by si niekto na Vianoce dal napr. Cézar šalát, cestoviny s tuniakom či pizzu. Skrátka vianočné menu musí byť. Viete čo som inak neznášala na Vianociach? Prepáč maminka… ale vianočné taniere. 3 x do roka sme z nich utierali prach a potom sme z nich jedli len na Štedrý večer. S bratom sme tieto taniere volali „svätie taniere“.

Ale viete čo je na tom to krásne. Že s odstupom času by som sa z nich zase rada najedla. Presne tak ako pred dvadsiatimi rokmi, ale teraz už aj s našimi rodinami. Raz keď budem veľká tak si kúpim veľký dom, kde budem mať jedálenský stôl minimálne pre 12 ľudí. Toto je môj sen. Mať pri vianočnom stole všetkých, ktorých mám rada. Aj keď sme spolu stále, tie Vianoce… budem sa opakovať… majú svoje čaro.

Vianočné taniere

Naše menu na Vianoce

Naše tradičné vianočné menu sa rokmi upravuje, ale základ je stále rovnaký. Večeru začíname prípitkom, ktorý prednesie najstarší člen rodiny, ktorý je pri stole. Potom si dáme oblátku. Niektorí s medom, niektorí bez. Podľa toho kto má čo rád. Po oblátke už začíname s kapustnicou. Naša tradičná kapustnica je aj s hubami, aj s klobásou aj s mäsom. Ja mám takú tradíciu, že ku kapustnici si dám jeden trojuholník tvarožníka. Poviete si, že zvláštna kombinácia… ale mne to tak chutí. Po kapustnici máme rezeň, lososa a klasický zemiakový šalát. Trošku sme si o hlavné jedno zmodernizovali, ale ak zoženiem škrupinky z kapra vždy si ich dám pod vianočný obrus aj do peňažky.

Šupinky z kapra sú pre mňa taký symbol hojnosti. U nás v rodine sa šupinkám z kapra pripisovalo, že ak sú na vianoce pod obrusom škrupinky z kapra či bankovky zabezpečí to rodine hojnosť aj v nasledujúcom roku. Symbolom Vianoc sú pre mňa aj koláčiky a ja osobne napríklad raňajkujem na prvý sviatok vianočný vždy tvarožník. To už mám takú moju tradíciu.

Losos namiesto kapra

Na vianočnom stole nesmie chýbať cesnak, ktorý má zabezpečiť zdravie celej rodine a orechy. Orechy by sa mali aj rozhádzať po rohoch bytu , aby zabezpečili hojnosť aj na budúci rok. U nás je zvykom aj dávať k Vianočnému stolu tanier navyše tzv. pre pocestného. No a samozrejme, aby sa nazubudlo, celý deň nejem. Nie preto, že by som dodržiavala pôst, ale preto, že to nejako nestíham a stále čakám, že uvidím to zlaté prasiatko 🙂

S vianočnou výzdobou a svetielkami som začínala niekedy tesne pred Vianocami, a vianočný stromček sme niekedy robili až na Štedrý deň. Ale ako máme deti teším sa z tohto obdobia ešte viac a na vianočnej vlne si ideme od 1.12..

Dúfam, že vám tento článok, v ktorom som odhalila kúsok nášho súkromia páči. Budem rada ak to zazdieľate aj medzi svojimi priateľmi a možno sa o nich dozviete viac. A ak potrebuješ tipy na vianoce s knihou v ruke tak stačí ak klikneš tu.

Vaša Maťú

„Čo sú Vianoce? Niečo výnimočné. Bláznovstvo v strede zimy, tajomstvá, objatia a nečakané návštevy. Je to návrat do dôb jaskýň: iba jedlo, oheň a rodina.“ – Pam Brown

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *